חגיגת קיץ!!! 

פסטיבל סרטים ישראלים ושיחה עם יוצריהם ביום שלישי, 16.9.2014, בבית בארבור.


לא, זה לא היה אתר צילומים, ובכל זאת ברחבה של מרכז קהילתי בית בארבור הסתובבו ביום שלישי (16.9) ארבעה בימאי סרטים ישראלים: נסים דיין, אבישג לייבוביץ', דורון צברי וגור בנטוביץ'. הם הגיעו לדבר, כל אחד על הסרט שלו; 'מפריח היונים'; 'מה נשמע קריית גת'; 'המדריך למהפכה' ו'לרדת מהעץ' (בהתאמה). חגיגה וכבוד לקולנוע ישראלי. הצופים דיווחו על הנאה מרובה מהסרטים ועל שיחות מרתקות עם היוצרים. 

לאחר שצפינו בסרטו 'המדריך למהפכה' שוחחנו עם הבמאי דורון צברי על הבעיות הרבות שיש במדינתנו ועל כך שכל אחד יכול לשנות. דורון הציע למי שרוצה לשנות את המצב "לבחור בלטה ולהפוך אותה", כלומר לבחור נושא אחד שחשוב לנו וללכת איתו עד הסוף. לציבור יש יותר כוח ממה שהוא מאמין, הוא טוען. לסיכום: סרט מקסים עם סוף אופטימי, דיון מרתק - בשביל זה אנחנו פה!! 

לקראת הקרנת הסרט האחרון – "מפריח היונים", קהל רב נהר לאודיטוריום. אתי גלבוע ניהלה ביד רמה את מכירת הכרטיסים הבודדים שנותרו, ג'נט דלל כיבדה את הבאים בפיתה עיראקית ופנינה חברוני חילקה תקצירים אודות הבמאים וענתה על שאלות סקרניות של הקהל. 

ד"ר יוסי ספורטה, מנהל בית בארבור ברך את הבאים, נסים דיין ואהובה קרן עלו לבמה לחלוק עם הצופים פרטים על עשיית הסרט. נסים סיפר על האתרים שנבחרו בקפידה לצילום הסרט, שמגולל את האירועים שהתרחשו בקהילה היהודית הכי עתיקה בעולם, ערב עזיבתם למדינת ישראל שזה עתה קמה. כיום מתגוררים בעיראק שמונה יהודים בלבד, לפי אומדן של הסוכנות היהודית. קהילה זו שגשגה, יצרה תרבות מפוארת והעניקה לנו את היצירה המונומנטלית - התלמוד הבבלי, וספרות רוחנית עשירה ומסועפת ( וגם קללות עסיסיות). לאורך הצילומים נתקלו בקשיים, בעיקר בצילום היונים, שעפות ללא שוב והיה צריך "למלא" את המלאי שוב ושוב. לא בכדי, אומר דיין, מפריחי יונים נמנים על פסולי עדות. אהובה קרן, שחקנית, דמות מרכזית בסרט, היא זו שהגתה את הרעיון ליצור סרט על-פי ספרו של אלי עמיר, שכולו מדבר בשפה העיראקית-יהודית, שפה עשירה ומגוונת. ואכן, אהובה עבדה עם כל שחקן על הטקסט שלו והתוצאה מרשימה ביותר. הקהל, שחלקו מבין את השפה, "השתתף" בסרט, צחק ונדרך חליפות, לפי התפתחות העלילה. רבים ניגשו לנסים ולאהובה לאחר תום ההקרנה וחלקו אתם אפיזודות הקשורות למשפחתם, שמוצאה גם מעיראק. בחורה צעירה אמרה לאהובה: "הסרט הזה סידר לי את הראש ועכשיו אני מבינה יותר את הסיפורים שסיפר לי סבי".